Bioself® można zacząć używać w dowolnym momencie cyklu. Przeznaczony jest dla kobiet, które nie stosują środków hormonalnych, nie karmią piersią, nie wkraczają w okres menopauzy, nie są w trakcie kuracji lekami podwyższającymi poziom temperatury a ich cykle menstruacyjne trwają od 19 do 39 dni. Stany chorobowe i związane z nimi dłuższe niż kilka dni wahania temperatury mogą uniemożliwić urządzeniu prawidłową ocenę płodności.
Kobietom po urodzeniu dziecka, po zaprzestaniu karmienia piersią oraz po zakończeniu kuracji hormonalnej, zaleca się odczekanie dwóch, trzech pełnych cykli.

W trakcie cyklu menstruacyjnego zmiany w poziomie żeńskich hormonów powodują niewielkie zmiany temperatury ciała, która podnosi się wtedy o ok. 0,2 - 0,5 °C (oznaka owulacji) i utrzymuje się na tym poziomie aż do początku następnego cyklu. Prawidłowe odczytanie tych zmian umożliwia mikroprocesor Bioself®.
Podczas użytkowania Bioself® kobieta codzienne mierzy PTC - czyli podstawową temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu, po co najmniej 5-cio godzinnym nieprzerwanym śnie, trzymając końcówkę urządzenia pod językiem, w pochwie lub w odbycie - zawsze w tym samym miejscu podczas danego cyklu - przez ok. 2 minuty. W pierwszym dniu miesiączki należy poinformować o tym fakcie wskaźnik, wciskając czerwony przycisk.

Bieżąca ocena płodności sygnalizowana jest przez dwie lampki zapalające się w momencie dotknięcia końcówki pomiarowej. Lampka zielona określa dni niepłodne (niepłodność przedowulacyją i niepłodność poowulacyjną), lampka czerwona - okres możliwej płodności, a czerwona migająca "alarmuje" o okresie najwyższej płodności.

Bioself® przechowuje w pamięci dane o temperaturze ciała oraz o długościach ostatnich dwunastu cykli. Można je przeglądać na wyświetlaczu lub wydrukować w aptece wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Zatem nie trzeba prowadzić codziennych notatek - robi to Bioself®. Pomocne jest to np. w trakcie konsultacji lekarskich, czy też przy wyznaczaniu przewidywanej daty porodu.

Z badań przeprowadzonych przez producenta wynika, że skuteczność urządzenia Bioself® w rozpoznawaniu owulacji określono na 95 - 97,8% cykli.
Bioself® nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prawidłowo stosowany Bioself® ułatwia obserwację własnego cyklu menstruacyjnego, co jest istotne dla zdrowia, dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa życia seksualnego. 
© 2003 Multimedia
Realizacja: E2 Creative